اولین عرضه در تابلو برق سبز بورس انرژی

اولین عرضه در تابلو برق سبز بورس انرژی

امروز رونمایی از تابلوی برق سبز در بورس انرژی‌ ایران با حضور علی اکبر محرابیان وزیر نیرو، حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، محمود کمانی رئیس سازمان ساتبا ، علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادارو همچنین معاونین و مدیران مربوطه در سالن همایش‌های تالار بورس برگزار شد.
در این مراسم، اکبر محرابیان وزیر نیرو ضمن رونمایی از تابلوی برق سبز، اعلام کرد: روز بسیار مهمی در صنعت برق و انرژی کشور است و ان‌شاءالله امروز نقطه عطفی در صنعت برق کشور رقم بخورد.
در این طرح، صنایع مکلف شدند ۱ درصد برق خود را از انرژی های تجدید پذیر تهیه کنند و این رقم تا ۵ سال آینده به ۵ درصد افزایش خواهد یافت. بخش اداری دولت نیز موظف است سال اول ۵ درصد، و تا ۴ سال باید ۲۰ درصد برق خود را از انرژی های تجدید پذیر تهیه کنند.
علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی ایران هم با اعلام خبر انجام نخستین معامله برق تجدیدپذیر در بورس انرژی ایران اظهار داشت: این معامله با قیمت یک هزار و ۹۹۵ تومان و در حجم 901 کیلووات ساعت صورت گرفت، تقریبا نصف قیمت برق حرارتی است.امکان صادارت برق تجدیدپذیرها با راه‌اندازی تابلو سبز فراهم می‌شود. راه‌اندازی تابلو سبز در بورس انرژی امکان صادرات برق تجدیدپذیرها در شرایط غیرپیک را فراهم می‌کند. با توجه به ناترازی گاز و سوخت در ایران این موضوع بسیار مهم و کلیدی است.
موضوع دیگر که روش تجدید‌پذیر را اهمیت می‌دهد بحث محیط زیست و محیط زندگی بوده و از این لحاظ برق تجدید پذیر انرژی پاک محسوب می‌شود و آلایندگی ندارد. از دیگر موضوعات بحث مصرف آب برای تولید برق است که به غیر از روش برق تجدیدپذیر تمام روش‌ها مصرف آب قابل توجهی دارند.
اولین عرضه برق سبز در بورس انرژی
مورخ 1 خرداد 1402 توسط کارگزاری بانک تجارت
ارزش معاملات: 13.373 میلیارد ریال
مجموع معامله: 901 کیلووات
نرخ پایه : 19،950 ریال

منبع: کارگزاری بانک تجارت

نظرات شما
نظر خود را ارسال کنید