آموزش تابلوخـوانی ( جلسه نهم)

آموزش تابلوخـوانی ( جلسه نهم)

مفهوم EPS چیست؟
EPS که یکی از پرکاربردترین مفاهیم بورسی در بین سرمایه‌گذاران به شمار می‌رود، مخفف عبارت Earnings Per Share به معنای درآمد هر سهم است. هنگامی که وضعیت سهام یک شرکت چه از طرف سرمایه‌گذاران و چه از سوی تحلیلگران بازار مورد بررسی قرار می‌گیرد، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم پای EPS در میان است.

فرمول محاسبه EPS

پس از دانستن اینکه EPS چیست؟ برای محاسبه آن، می‌توانید سود پس از کسر مالیات یک شرکت در پایان سال مالی را بر تعداد سهام آن شرکت تقسیم کنید. مقدار سود هر سهم با تقسیم درآمد خالص بر تعداد سهام موجود به‌دست می‌آید.
 
مشاهده EPS
روش اول صورت سود و زیان در سایت کدال
همان‌طور که استحضار دارید یکی از انواع صورت‌های مالی شرکت‌ها، صورت سود و زیان است. در واقع صورت سود و زیان نمایانگر عملکرد یک شرکت در طی یک دوره زمانی است که محصول نهایی آن سود( زیان) خالص است. در تصویر زیر یک نمونه از صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی زاگرس را مشاهده می‌فرمایید.


همان‌طور که می‌بینید سود ( زیان) خالص هر سهم در پایان جدول نمایش داده می شود که معرف eps هست.
 
روش دوم تابلو سهم در سایت tsetmc.com
 جهت دیدن گزارش EPS می توانید از سایت TSETMC استفاده کنید.  یکی از فرمت‌های جهانی گزارش EPS روشی تحت عنوان ( Trailing Twelve Months) دوازده ماهه گذشته یا به اختصار TTM بوده است. اما منظور از EPS به روش TTM چیست؟ بر طبق الزامات سازمان بورس، شرکت‌های بورسی ملزم هستند تا در هر دوره سه ماهه صورت‌های مالی خود را گزارش نمایند. بنابراین می‌توان به سود هر سهم دوره‌های سه ماهه شرکت‌ها دسترسی پیدا کردمدل TTM چنین بیان می‌کند که شرکت‌ها را می‌توان بر اساس EPS دوازده ماه گذشته آن(۴ دوره سه ماهه) ارزیابی کرد. 

نظرات شما
نظر خود را ارسال کنید